web
statistics web
statistics
  • BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 3 °C

Sağlık Lojmanı Kaderine Terkedilmiş

Sağlık Lojmanı Kaderine Terkedilmiş
Cumhuriyet Mahallesi’nde (Başak Sokak No:23 adresindeki) Halil Şıvgın Çubuk Devlet Hastanesi arkasında bulunan ‘Sağlık Lojmanı” 5 kat ve 10 daireli olup kaderine terk edilmiş...

Şuayip YAMAN

Lojman ve çevresi şu anda bakımsızlıktan yabani otlardan ve çöpten geçilmiyor. Lojman akşamları da Mahalle sakinlerinin tabiriyle ‘bağımlıların mekânı’ olmuş...

Mahalle sakinleri akşamları lojmanın yanından geçerken tedirgin oluyor, korkuyorlarmış..

Çünkü baktığınızda lojmanın çevresindeki yabancı otların temizlenmediği görülüyor, çevresi de çöpten geçilmiyor. Ne yazıktır ki buradaki çöpler günlerdir alınmıyor. Alınmadığı gibi üstüne üstlük birde buraya çevredeki bazı işyerleri tarafından çöp dökülüyor.  

Hastane yönetimi de herhalde kendi sorumluluğunda olmadığı için bırakın yeni çevre düzenlemesi yapmayı, çöp ve otların bile alınmasını sağlayamıyor, buraya güvenlik bile vermiyor. Ama hastane personeli araçlarını buraya rahatlıkla park edebiliyor. Peki, buradaki mezbeleliği görmüyorlar mı?

Gerçi “Hastane yönetimi kendi çevresindeki yerlerde bile zamanında çöp atılmasını sağlayamıyor, başka bir kurumun sorumluluğunda bulunan yere mi müdahale edecek? Diyeceksiniz. Doğru söze ne denir?

Ben merak ediyorum lojman ve çevresi birileri tarafından cezalı mı? da hizmet yapılmıyor.

Devlet Hastanesi’nin arkasında bulunan ve Ankara İl Sağlık Müdürlüğü’nün uhdesinde bulunan, uzun bir müddettir kullanılmayan ve atıl durumda bekletilen lojman mahalle sakinlerinin ifadesine göre; “madde bağımlılarının mekânı..”

 

Çevre sakinleri; “Gençler (bazen kızlı erkekli olarak) lojmanın arkasındaki bodrum katındaki bir odanın kalorifer peteklerine basarak aşağıya iniyorlar ve burada saatlerce oturuyorlar, birtakım maddeler içiyorlar” şeklinde şikâyetlerini dile getiriyorlar...

 

Bu yüzden çocuklarımızı akşamları tek başına bakkala, markete göndermiyoruz. Yine akşamları lojmanın yanından tek başına geçemiyoruz. Bu konuda çok tedirgin oluyoruz” diyorlar.

 

Ayrıca Devlet Hastanesi’nin eski binası da atıl durumda sayılır.

 

Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir proje ile buraya Sağlık Bakanlığı’na bağlı 75.Yıl Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin bir polikliniği açılacaktı. Gerçekti, hayal oldu. Ek binanın alt katı şimdilerde ambulansçılara tahsis edilmiş, üst katı ise boş olarak bekletiliyor. Yıkılacak deniliyor, ama şimdilik bir hareket yok.

 

Oysa yaklaşık 90 bin nüfuslu ilçenin hastanesinin yatak kapasitesi sadece ve sadece “99” . Üstelik bu nüfusa çevre il ve ilçeleri de katarsanız bu yatak sayısı yeterli değil... Çünkü oralarda ki hastalar da Devlet Hastanesi’ne geliyor.

 

Yine bu binanın ek kısmında bulunan eski acilin olduğu yer ise “Hemodiyaliz Ünitesi” olarak hizmet veriyor.   

 

Bu binanın arkası çöplerden, inşaat molozlarından, pislikten geçilmiyor. Boş alanlar ise çevre sakinleri tarafından araç oto parkı olarak kullanılıyor.  

 

Birtakım mahalle sakinleri binanın çevresine, gündüz saatlerinde bile rahatlıkla çöp dökebiliyor. Geçtiğimiz günlerde bir işyerinde çalışan bir bayan elindeki çöp poşetini lojmanın giriş kapısından fırlatarak bahçeye attı. Oysa Hastane bahçesinde (iki) ve dışında çöp konteynırları var.

 

Eski Hastane binası ve Hemodiyaliz Ünitesi’nin arkasındaki müştemilatların camları kırık..

 

1 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nin arkası da hem otopark ve hem de hurda araç deposu olmuş...

 

Oysa 1 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nin arka cephesinde (duvarında) “Kurumumuz 7-24 Kamera ve Alarm Sistemi ile korunmaktadır.” Şeklinde bir ikaz levhası var. Nasıl korunuyorsa?

 

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin Yerleşke ve Kampus’unda eğitim ve öğrenim gören öğrencilerinin yurt sorunu varken yetkililer, Lojmanın atıl durumda bekletilmesini nasıl izah edebilirler?   

 

Keza Hastane çevresindeki çevre kirliliği ve görüntü kirliliği öyle..

 

Bu bir sorumsuzluk ve vurdumduymazlık değil midir?

 

Ayrıca ilçedeki sağlık kurumlarında kirada oturan çok sayıda personel var; kiraların ayyuka çıktığı günümüzde, bu lojmanın tadilat ve tamiratı yapılarsa burada cüzi bir kira ile burada oturabilirler.

 

Üstelik burası bir hastanenin sınırları içerisinde.. Bahçesi ise çöpten, pislikten geçilmiyor.  Lojman ve çevresi ise bakımsızlıktan neredeyse bir harabeyi, gizemli bir mekânı andırıyor, üstelik güvenliği de yok. Burası adeta yolgeçen hanına dönmüş...

 

Üstelikte burası kamusal bir alan... İçeriye girenler bir gün burada ısınmak için ateş yaktıklarında yangın bile çıkartabilirler...

 

Buradan Çubuk Belediyesi yetkililerine sesleniyorum. Hastane arkasındaki lojmanın ve çevresinin hiç değilse çöplerinin alınmasını ve yapancı otlarının temizlenmesini sağlayın...

Etkililere, yetkililere ve sorumlulara önemle duyurulur...

lojman-vert.jpg

1
"Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik ya da ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında sayfalarında paylaşamaz. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk münhasıran, içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. ÇUBUK MEDYA, Üye/Üyeler tarafından paylaşılan içerikler arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin kendi web sayfalarında yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Çubuk Medya, başta yukarıda sayılan hususlar olmak üzere emredici kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen Üye/Üyeler’e ait kişisel bilgileri paylaşabileceğini beyan eder. "
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Çubuk Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Tel: 0 (312) 838 66 99 Pbx Gsm: 0 (506) 971 98 98 | Faks : 0 (312) 838 66 99 Pbx | Haber Scripti: CM Bilişim