web
statistics web
statistics
 • BIST 102.715
 • Altın 223,931
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 3 °C

Nihat Yeşil: Çubuk Ovası'nın Akibeti Ne Oldu?

Nihat Yeşil: Çubuk Ovası'nın Akibeti Ne Oldu?
CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, TBMM'nde Başbakan Binali Yıldırım'a "Geçen bir sene içinde ÇubukBüyük Ova Projesi ne oldu?" diye sordu.

Tarım arazilerinin tarım dışı kullanımını önlemek için hayata geçirilen Büyük Ova Projesi'yle Türkiye. Genelinde 141 tarımsal potansiyeli yüksek ova, tarımsal sit alanı ilan edildi. Bakanlar Kurulunun içinde; Hatay bölgesi ve Ankara Çubuk ovasında bulunduğu 141 ovayı " Büyük Ova Koruma " Alanı olarak belirlenmesine ilişkin kararı; Gıda Tarım ve hayvancılık Bakanlığı yürütümünde, 21 Ocak 2017 Tarih ve 29955 Sayılı Resmî Gazetenin Mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girmiştir diyen YEŞİL, Başbakan Binali YILDIRIM’ a geçen bir sene içinde büyük ova projesi ne oldu? diye sordu. İşte o soru önergesi: Aradan geçen zamanda; 1. Ankara çubuk ovasında kaç ha'lık bir alan Tarımsal sit alanı ilan edilmiştir? Alan sınırları hangi kriterlere göre belirlenmiştir. Arazi mülkiyet büyüklüğünün ve hissedarlık durumunun bir kıstas olarak alınmasının nedeni nedir? 2. Tarımsal arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanmış mıdır? 3. Bu alanlarda çiftçimizi tarımsal üretime teşvik amaçlı ekonomik ve kredi olanakları sağlanmış mıdır? 4. Anılan Çubuk ovasında, toprak ve arazi toplulaştırması reformu yanında tarım reformu tedbirlerini ve politikalarını da kapsamakta mıdır? 5. Çubuk ovasında sulu tarıma yönelik başlatılan bu kapsamda yeni bir sulama-kanal projesi var mıdır? 6. Ovada, belirlenen tarımsal ürün desenine yönelik bir pazarlama, dağıtım satış ve sanayii üretimine dönük bir yönetim ve ãnans modeli düşünülmekte midir? Organik tarım seçeneği de, proje kapsamında planlarında başka ne tür yaptırımlar alınmıştır? Tapu idaresinde, söz konusu arazilerin gelecekte kısmen de olsa, olası bir "kentsel dönüşüm proje alanı ilanına " uğramasını veya yerli ve yapancı sermayeye ikinci el satışı ve kiralanmasını yasal olarak önlemeye yönelik bir şerh veya hüküm konulmuş mudur? Ve Nazım imar planlarına işlenmiş midir? 

1
"Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik ya da ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında sayfalarında paylaşamaz. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk münhasıran, içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. ÇUBUK MEDYA, Üye/Üyeler tarafından paylaşılan içerikler arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin kendi web sayfalarında yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Çubuk Medya, başta yukarıda sayılan hususlar olmak üzere emredici kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen Üye/Üyeler’e ait kişisel bilgileri paylaşabileceğini beyan eder. "
Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Çubuk Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : Tel: 0 (312) 838 66 99 Pbx Gsm: 0 (506) 971 98 98 | Faks : 0 (312) 838 66 99 Pbx | Haber Scripti: CM Bilişim