web
statistics web
statistics
  • BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 3 °C

Doğalgaz İsyanı Büyüyor

Doğalgaz İsyanı Büyüyor
Ankaralılar'ın doğalgaz sayaçları nedeniyle dolandırıldığını anlatan Melih Gökçek'in ardından Başkentgaz'a Tüketici Hakları Derneği'nden uyarı geldi

Başkentgaz önünde toplanarak eylem yapan Tüketici Hakları Derneği üyeleri Başkentgaz'ın sayaç vurgunu yaptığını belirterek, kartlı doğalgaz sayaçlarının 406 TL karşılığında zorla değiştirildiğini söyledi. Ekran arızası, pilin bitmesi gibi gerekçelerle mekanik sayaçların zorla değiştirildiğini belirten derneğin Genel Başkanı Turhan Çakar, "Başkent doğalgazın özelleşmeden önce tüketicilere 300 Dolar karşılığında satmış olduğu kartlı sayacın özelleştikten sonra 406 TL karşılığında mekanik sayaçla değiştirilmesi tüketicilerin çok açık bir şekilde soyulması demektir" diye konuştu. 

"YÖNETMELİĞE AYKIRI" 
Başkentgaz'ın, Doğalgaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nin 40'ıncı maddesine göre rıza ve onayı olmadan abonelere sayaçlarını değiştirmeleri konusunda hiçbir şekilde zorlamada bulunamayacağını kaydeden Çakar, "Bu uygulama Türk Medeni Kanununun 2. maddesinde yer alan dürüstlük kuralı ile bağdaşmamaktadır" dedi. 

GÖKÇEK VATANDAŞLARA SAVCILIK VE EPDK'YI ADRES GÖSTERMİŞTİ
Ankara'da katıldığı bir radyo programında Başkentgaz'ın Ankaralılar'ı dolandırdığını ve doğalgaz sayaçlarında oyun oynandığını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de "Kartlı sayaçların biten pillerinin değiştirilmesi için vatandaş başvuru yapıyor. Ancak şirket, sayaç değiştirmek için vatandaşa baskı yapıyor. Ben tekrar tekrar söylüyorum. Savcılığa müracaat etsinler, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na müracaat etsinler" demişti. Başkentgaz ise konu ilgili yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 20 yıldır kullanılmakta olan kartlı sayaçlar pek çok sorun çıkarmaktadır. Şirketimiz bu sorunun üstesinden gelmeye çalışmaktadır. Şirketimiz mekanik sayaç değişimi konusunda hiçbir ücret almamaktadır. Ayrıca sorunsuz olarak çalışan sayaçların değişimi konusunda baskı ya da zorlama yapılmamaktadır" ifadelerine yer verdi. 

MAHKEME KARARI REDDETTİ
Tüketici Hakları Derneği üyeleri, bu şekilde haksızlığa uğrayan bir abonenin yaptığı başvuru sonucu alınan 406 TL'nin Sincan Tüketici Hakem Heyeti tarafından iade edilmesine karar verildiğini ve Başkentgaz'ın açmış olduğu itiraz davasının Ankara Batı 6.Tüketici Mahkemesi tarafından reddedildiğini belirtti. 

1
"Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik ya da ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında sayfalarında paylaşamaz. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk münhasıran, içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. ÇUBUK MEDYA, Üye/Üyeler tarafından paylaşılan içerikler arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin kendi web sayfalarında yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Çubuk Medya, başta yukarıda sayılan hususlar olmak üzere emredici kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen Üye/Üyeler’e ait kişisel bilgileri paylaşabileceğini beyan eder. "
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Çubuk Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Tel: 0 (312) 838 66 99 Pbx Gsm: 0 (506) 971 98 98 | Faks : 0 (312) 838 66 99 Pbx | Haber Scripti: CM Bilişim