web
statistics web
statistics
  • BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 3 °C

Çubuk'ta Tarıma Teknolojik Destek

Çubuk'ta Tarıma Teknolojik Destek
Ankara Kalkınma Ajansı’nca (AKA) desteklenen ve Günduvan Tarım tarafından yürütülen ‘Nohut Eleme ve Paketleme Tesisi Teknoloji Yenileme ve Kapasite Artırımı’ projesinin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Çubuk Ziraat Odası'ndaki toplantıya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Cengiz Akbayrak, AKA İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı Muhammed Seyid Pehlivan, kurum temsilcileri ile zahire pazarında çalışan esnaf ve çiftçiler katıldı.

PROJE FİREYİ SIFIRLADI

Çubuk ve köylerinin önemli tarımsal ürünleri arasında yer alan nohutun eleme ve paketleme yapılarak katma değerini artırmayı hedefleyen proje kapsamında yıllık 300 ton olan üretim kapasitesi 750 tona çıkarılacak. İşletmedeki kalite ve hijyen standartlarının iyileştirilmesi ile başmayan porje kapsamında tesise kurulan optik okuyuculu renk ayıklama makinesi, daha önce insan eliyle ayıklanan deforme olmuş nohut tanelerini otomatik olarak temizliyor. Proje, eleme aşamasında ortaya çıkan yüzde 15-20'lik fire oranını da sıfıra indirdi.

MAKİNENİN YARI BEDELİ HİBE

Proje hakkında bilgi veren Galip Günduvan, “Önceden Çubuk’ta toplanan nohut, arpa, buğday ve mercimek bölgede uygun tesis olmadığı için TIR’larla Mersin'e götürülüyor, renk ayrışımı yapılıp geri getiriliyordu. Tabii bu süreç maliyeti ciddi oranda artırıyordu. Çiftçi, gelir kaybına uğruyordu. Proje ile temin ettiğimiz makine sayesinde köylü daha fazla kazanacak. Proje maliyetinin yüzde 50'sini hibe olarak destekleyen Ankara Kalkınma Ajansı'na teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

1
"Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik ya da ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında sayfalarında paylaşamaz. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk münhasıran, içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. ÇUBUK MEDYA, Üye/Üyeler tarafından paylaşılan içerikler arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin kendi web sayfalarında yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Çubuk Medya, başta yukarıda sayılan hususlar olmak üzere emredici kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen Üye/Üyeler’e ait kişisel bilgileri paylaşabileceğini beyan eder. "
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Çubuk Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : Tel: 0 (312) 838 66 99 Pbx Gsm: 0 (506) 971 98 98 | Faks : 0 (312) 838 66 99 Pbx | Haber Scripti: CM Bilişim