web
statistics web
statistics
 • BIST 102.715
 • Altın 223,931
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 3 °C

Çubuk'lu DSİ Müdürü Oğuz Projeler Hakkında Bilgi Verdi

Çubuk'lu DSİ Müdürü Oğuz Projeler Hakkında Bilgi Verdi
Çubuk'u ziyaret eden Devlet Su İşleri (DSİ) 5. Bölge Müdürlüğüne bağlı 51. Şube Müdürü Nihat Oğuz, ilçede yapılması planlanan sulama barajları hakkında bilgi verdi.

Y.Çavundur Mahallesinde, mahalle muhtarları ve halkla bir araya gelen Oğuz, bölgede yaklaşık 40 bin dönüm alanı suya kavuşturmak için çalışma yürüttüklerini belirtti.

Sulama projesinin hayata geçirilmesiyle bölgede sulu tarımın yapılabileceğini anlatan Oğuz, "Bu proje ile Yukarı Çavundur başta olmak üzere bölge mahallelerimizdeki çiftçilerimizin yüzü gülecek. Bu alanların suya kavuşmasıyla ürün çeşitliliği artacak ve çiftçilerimizin gelirleri önemli ölçüde yükselecek. Artık şehir merkezine göçler duracağı gibi tersine bir göçte de olacaktır." ifadesini kullandı.

- "Yeni sulama barajları ve göletleri yolda"

14172.jpg

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun doğal yaşamı ve yaban hayatını koruma konusunda büyük hassasiyet gösterdiğini vurgulayan Oğuz, Çubuk'ta yaptıkları çalışmaların tarım ve hayvancılığın yanında geçmişte olduğu gibi günümüzde de yabanhayatının yoğun olarak yaşadığı bilinen bölge için can suyu olacağına dikkati çekerek, şöyle devam etti: 

"Yukarı Çavundur göleti tamamlandı, sulama kanallarının çalışması devam ediyor. Ayrıca bu projenin yanında Akkuzulu Mahallesi'nde bir sulama göleti çalışmamız var, bunun proje çalışmaları başladı. Küçükali Mahallesi'nde sulama göleti ihalesi yapıldı, şu an planlama aşamasında. Eskiçöte ve Sarısu mahallelerimizde sulama göletleri, planlama ihalesi aşamasında. Yine bu yıl Avcıova ve Akbayır'da da 2 adet gölet etüdü daha yaptık ve ilk inceleme onaylarını verdik. Bunlarla ilgili su ölçümlerine başladık. Hali hazırda Eskiçöte, Küçükali, Sarısu, Akkuzulu göletleriyle ilgili çalışmalar devam etmektedir."

 


Çubuk'ta Karakavak ve Hil derelerinin ıslahı için çalışmaların başladığını da aktaran Oğuz, şunları kaydetti: 

"Bu derelerle ilgili proje kısmını Çubuk Belediyesi üstlendi ve biz de projelerin onayını ve inşaatını yapacağız. Bu derelerin takriben uzunluğu 7 kilometredir. Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi içinden geçen, zaman zaman debisi yükselen Azman Deresi'nin de proje çalışmaları başladı. İnşallah burasını da üniversitemize yakışır bir şekilde yapacağız. Bugün burada yaptığımız toplantıda yeni talepler de geldi. Biz bunların da inşallah ilgili birimlerimizle bir değerlendirmesini yaparak uygun olursa vatandaşlarımızın hizmetine sunmak için gerekli çalışmasını yapacağız. Tüm çalışmaların tarım ve hayvancılığa büyük bir katkısı olacaktır. Özellikle sulama göletleriyle birlikte ilave istihdam imkanı ve gelir artışı sağlanacak. Tarımda sulama maliyeti önemli ölçüde düşürülüp verimlilik artacağından ülke ekonomisine de katkısı büyük olacak ve yöre halkının ekonomisi güçlenecek. Bunun yanında biliyorsunuz bölge geniş ormanlık ve el değmemiş bakir alanlara sahip bulunuyor. Dolayısı ile İç Anadolu Bölgesi'nde yabanhayatının yaşadığı en canlı bölge konumunda bulunuyor. Bu yaptığımız barajlar ve göletler bu bölgelerde yaban hayatının yeniden canlanmasına da vesile olacaktır."

1
"Üye/Üyeler suç teşkil edecek, yasal açıdan takip gerektirecek, yasaların ya da uluslararası anlaşmaların ihlali sonucunu doğuran ya da böyle durumları teşvik eden, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik ya da ahlaka aykırı, toplumca genel kabul görmüş kurallara aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde hiçbir İçeriği bu web sitesinin hiçbir sayfasında sayfalarında paylaşamaz. Bu tür içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk münhasıran, içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir. ÇUBUK MEDYA, Üye/Üyeler tarafından paylaşılan içerikler arasından uygun görmediklerini herhangi bir gerekçe belirtmeksizin kendi web sayfalarında yayınlamama veya yayından kaldırma hakkına sahiptir. Çubuk Medya, başta yukarıda sayılan hususlar olmak üzere emredici kanun hükümlerine aykırılık gerekçesi ile her türlü adli makam tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kendisinden Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 332.maddesi doğrultusunda istenilen Üye/Üyeler’e ait kişisel bilgileri paylaşabileceğini beyan eder. "
Yorumlar
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Çubuk Medya | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : Tel: 0 (312) 838 66 99 Pbx Gsm: 0 (506) 971 98 98 | Faks : 0 (312) 838 66 99 Pbx | Haber Scripti: CM Bilişim