ANKET
Çubuk'ta KİM Kazanacak ?
YAZARLAR
Serap Kankılıç
PİYASALAR
DOLAR
2,2135
EURO
2,8645
IMKB
78.635
HAVA DURUMU
Antalya 18 / 29 °C
Ankara 12 / 27 °C
İstanbul 19 / 26 °C
İzmir 18 / 30 °C
MAİL LİST
BURÇLAR
Burcunuzu seçin, günlük falınızı okuyun
Nöbetçi Eczaneler
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çiftçilere Meyve Ağacı Budama Teknikleri Eğitimi Verildi

Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından çiftçilere meyve ağacı budama teknikleri eğitimi önce anlatıldı daha sonra uygulamalı olarak gösterildi.
25 Mart 2010 / 12:23

Kuruçay Köyünde çiftçilerin meyve bahçesinde verilen uygulamalı meyve ağacı budama teknikleri eğitimine İlçe Tarım Müdürü Cengiz Akbayrak, Ziraat Mühendisleri ve çiftçiler katıldı.

İlçenin önemli meyvecilik bölgelerinden biri olan Kuruçay Köy konağında verilen eğitim, daha sonra meyve bahçesinde devam etti. Köylülerin büyük ilgi gösterdiği eğitimde konuşan İlçe Tarım Müdürü Cengiz Akbayrak, budamanın büyük bir önem arz ettiğini kaydederek, amaçlarının çiftçilere bilinçli budamanın öğretilerek verimin arttırılması olduğunu söyledi. İlçede meyveciliğin daha da geliştirilmesi için çalıştıklarının altını çizen Akbayrak, '' Meyveciliğin gelişmesi için sadece meyve fidanın toprakla buluşturmak yetmiyor. Verim budamasından kasıt ağaca verilecek terbiyedir. Terbiye fidanın dikiminden itibaren başlar. Ağacın meyvesinin ve sürgününün yeteri kadar dengeli olması gerekiyor. Arkadaşlarımız sizlere meyve ağaçlarında çıkarılması gereken dalların niye çıkarıldığını, bırakılması gereken dallarında niye bırakıldığını, nasıl kesim yapıldığını, yanlış ve uygun kesimlerin nasıl olması gerektiğini, fidan dikiminde kamçılı fidanları diktikten sonra tepe vurma işleminin nasıl olacağı hakkında bilgiler verecek. Sizlere göstereceğimiz yöntemlerle üretim yaptığınız taktirde, yaptığınız emeğin karşılığını daha çok alacaksınız. Lütfen aklınıza takılan her şeyi sorunuz''dedi.Meyve ağaçlarının her dalının güneş ışığını ve rüzgar geçişlerini çok iyi alabilmesi gerektiğini kaydeden yetkililer, bir ağacı budamak için yanına gidildiğinde ilk olarak ağaç üzerinde hastalıklı dal olup olmadığına bakmak gerektiği vurgulanarak, hastalanmış, kurumaya yüz tutmuş, çatlamış, yarılmış veya böcekler tarafından dokusu zedelenmiş dal varsa öncelikle onların çıkarılması gerektiği kaydedildi.


 

1/15
ÇOK OKUNANLAR
ÇOK YORUMLANANLAR